Co je to fotopast?

Nevíte co je to fotopast? Fotopasti jsou kamery vybavené pohyblivými čidly, které v okamžiku odhalení pohybujícího se objektu (člověk, zvíře, vozidlo) aktivuje fotografování nebo nahrávání videa. Používají se především k ochraně majetku, zajištění chovných rybníků a včelínů, kontrole lesů nebo pozorování přírody. Kamuflážní barvy a speciální připevnění umožňují jejich instalaci na stromě, v křoví nebo na jiném místě nepřitahujícím pozornost.

Fotopasti se dělí na modely se zabudovaným GSM modulem a na modely bez tohoto řešení. Modul GSM znamená kontrolu zařízení na dálku – v okamžiku fotografování nám fotopast na zadané číslo zašle MMS s fotografií. Díky takovémuto řešení můžeme např. chytit zloděje přímo při činu.

Konstrukce fotopasti

Konstrukce fotopasti
 • 1

  Vedlejší čidla

 • 2

  Hlavní čidlo pohybu

 • 3

  Objektiv

 • 4

  Infračervené (IR) LED diody

 • 5

  Ukazatel pohybu

 • 6

  Místo na visací zámek

 • 7

  Světelní čidlo

 • 8

  Místo na baterie

 • 9

  Šrouba

 • 10

  Uzavírací spona

 1. 1 – Vedlejší čidla
 2. 2 – Hlavní čidlo pohybu
 3. 3 – Objektiv
 4. 4 – Infračervené (IR) LED diody
 5. 5 – Ukazatel pohybu
 6. 6 – Místo na visací zámek
 7. 7 – Světelní čidlo
 8. 8 – Místo na baterie
 9. 9 – Šrouba
 10. 10 – Uzavírací spona
 

Výběr fotopasti – na co se zaměřit?

Integrovaný modul GSM

Integrovaný modul GSM

Integrovaný modul GSM je řešením, o které zákazníci mají stále větší zájem. Proč? Důvodů je několik. Když utrácíme za fotopast určitou částku, chtěli bychom tu kameru nějak dálkové ovládat. A to nám právě přináší GSM modul.

Další výhodou je možnost posílat informace přímo do vašeho mobilu nebo mailu. Díky tomu nemusíte hledat místo, kde se fotopast nachází. Informace získáte rychlé, což umožňuje okamžitou reakci.

Příkladové fotopasti

Neviditelné IR diody

Neviditelné pro lidské oko IR diody

Neviditelné IR diody jsou dokonalým řešením, kterým je vybavena většina fotopastí. Proč je to takové důležité? Díky této moderní technologii, která se opírá o infračervený iluminátor vaše fotopast funguje diskrétně.

Některé fotopasti emitují slabou záři, která může zvířata odradit. V horším případě přiláká člověka. Jestli chcete mít zařízení, které bude 100% neviditelné, měli byste si zjistit, zda infračervený iluminátor emituje nějaké záři.

Příkladové fotopasti

Široký úhel záběru

široký úhel záběru fotopasti

Úhel záběru fotopasti, je spojen s polem generovaného obrazu a předurčuje oblast, kterou kamera zabudovaná do fotopasti je schopna monitorovat. Standardní zorný úhel kamery je 45°-60°, ale existují i modely se širokoúhlými objektivy – 100-140°. Před nákupem měli bychom přemýšlet, kde se fotopast bude nacházet a jakou oblast bude kontrolovat.

Zorný úhel čidel se vztahuje k dosahu detekce pohybu fotopastí. Čím širší úhel, tím větší šance, že čidlo zaregistruje pohyb a fotopast začne nahrávat daný materiál.

Příkladové fotopasti

Vzdálené ovládaní přes SMS zprávy

vzdálené ovládaní pomocí SMS zpráv

Vzdálené ovládaní pomocí speciálních SMS zpráv je řešením, které umožňuje fotopast kontrolovat dálkově. Nemusíte držet v rukou fotopast, abyste mohli změnit nastavení.

Toto představuje velké usnadnění, které výrazně zvyšuje ergonomii práce a vylepšuje komunikaci s fotopastí. Obvykle nechceme se procházet v blízkosti zařízení a vyvolávat podezření, ale někdy přece potřebujeme změnit režim atd. Díky příkazům bude to mnohem snadnější.

Příkladové fotopasti

Rozlišení matrice

rozlišení matrice je důležité

Rozlišení matrice je velmi důležité. Ovlivňuje kvalitu fotek a videí. Čím vyšší rozlišení, tím lepší barevné ztvárnění, ostřejší obraz a lepší vyvážení bílé.

Fotopasti, které jsou vybaveny kvalitní matricí budou vhodné pro pozorování zvířat nebo identifikaci osob, které porušují zákony.

Příkladové fotopasti

Dosah IR emiteru v noci

dosah čídla IR

Většina fotopastí je vybavena IR osvětlovačem o krátkém dosahu, který účinně dosvětluje oblast v noci na vzdálenost 10-13 m. Ačkoliv existují modely, které jsou především určeny pro noční režim jako např. SpyPoint SOLAR, SpyPoint MMS nebo Reconyx PC900. Tyto fotopasti jsou vybaveny IR emiterem s dosahem do 30 metrů.

Měli bychom pamatovat, že dosah IR emiteru je v noci důležitý, ale pokud chybí příslušné rozlišení matrice a úhel záběru čidel samotný emiter nestačí. Jestli chcete nachytat zloděje při činu vaše fotopast musí být vybavena kvalitní matricí.

Příkladové fotopasti

Čas reakce

Rychlá reakce závěrky

Čas reakce má klíčový význam v monitorování prostředí. Čím kratší čas reakce, tím větší pravděpodobnost, že se vám podaří natočit záznam včas.

Příkladové fotopasti

Kamuflážní barvy

Kamuflážní barvy fotopastí

Jednou z posledních důležitých věcí, na kterou měli byste pamatovat, je kamuflážní barva. Jestli chcete, aby vaše fotopast byla pro neviditelná, musíte přizpůsobit barvy okolí. Například fotopast, která pracuje v lese by měla mít stejnou barvu jako keře a stromy.

Jestli hledáte zařízení k monitorování města nebo soukromého pozemku, fotopast by měla být jednotného vybarvení, které bude stejné jako barva budovy.

Příkladové fotopasti