Nejčastější dotazy FAQ

Přesto, že fotopasti nevypadají jako příliš složitá zařízení, existuje opravdu mnoho otázek spojených s jejich funkcemi, činností, způsobem používání nebo provozní dobou. Každý model se vyznačuje jinými funkcemi, ve výsledku je těžké odpovědi sjednotit. Níže najdete odpovědi na nejčastěji se opakující otázky ohledně fotopastí. Pokud jsme se zde nevěnovali problému, který vás zajímá, bez obav napište, rádi toto téma rozvedeme.

Většina fotopastí je schopna pracovat v režimu uspání až 6 měsíců, ale nezapomínejte, že v praxi je těžké dosáhnout podobného výsledku. Předpokládá se, že při použití výkonných akumulátorků představuje reálná doba práce těchto zařízení 3 až 4 týdny v závislosti na venku panujících atmosférických podmínkách. Největším nepřítelem provozní doby fotopastí je teplota - jak nízká, tak i vysoká.
Fotopast je specializovaná kamera přizpůsobená pro vedení dlouhodobého venkovního monitorování. Znamená to, že se toto zařízení skvěle hodí k ochraně soukromého pozemku, parkovacího místa, zahrádky nebo staveniště. Kamery tohoto typu se používají k ochraně chovných rybníků nebo včelínů před krádeží. Používají je také polesí nebo lesní stráž jako zbraň proti tvůrcům černých skládek nebo proti vandalům.
Existuje několik možností napájení kamery. Nejpraktičtějším napájecím článkem je nepochybně oblíbená nabíjitelná baterie typu AA, ale existuje také možnost připojení vnějšího napájení v podobě akumulátorů s větší kapacitou nebo solárních panelů. Některé fotopasti lze připojit k trvalému napájení, díky čemuž je jejich provozní doba neomezená.
Místo montáže fotopasti musí být v rámci možností obtížně přístupné pro třetí osoby. Žádoucím řešením je instalovat kameru ve výšce, např. na stromě, sloupu, stěně garáže atd. pro zvýšení bezpečnosti zařízení a také materiálů uložených na paměťové kartě.
Základ tvoří umístění zařízení na místě, které nebude viditelné pro jiné. Před nákupem stojí za to podrobně se zamyslet, kde hodláme zařízení instalovat a jaká maskovací barva bude nejvhodnější. Většina fotopastí má kamufláž připomínající metaforické „maskáče“. Jejich barva se slévá s okolím, takže zaznamenání zařízení v houšti zeleně vyžaduje sokolí zrak.
GSM modul je jedinečná funkce nabízená čím dál více fotopastmi. Spočívá v zasílání fotografií pořízených zařízením přímo na telefonní číslo nebo emailovou adresu uvedenou během konfigurace. Doplňujícím prvkem, který bychom měli mít, je SIM karta do běžného telefonu. Ceny přenosu dat určuje operátor sítě, kterou používáme.
Samozřejmě. Část fotopastí disponuje možností nahrávání zvuku. Ukázkovým modelem s touto funkcí je Ltl Acorn 3310A.
Ze samozřejmých důvodů je dosah činnosti čidel ve dne o něco větší. Díky dobře osvětlenému terénu toho oko kamery vidí více. Existují ale zařízení s infračervenými diodami, které umožňují přisvícení oblasti dosahující až do 30 metrů. Ukázkou takové fotopasti je model SpyPoint MMS s GSM modulem.
Bohužel neexistují fotopasti, které by umožňovaly „živý“ náhled nahrávaného obrazu. V našem sortimentu se ale nachází model, která pořízené fotografie a videa zasílá na platformu.
Určením většiny fotopastí je práce venku, v souvislosti s tím mají tato zařízení ze zřejmých důvodů normy odolnosti, které je chrání před příliš nízkými a příliš vysokými teplotami nebo před vlhkostí.
Zorný úhel kamery je spojený s polem generovaného obrazu a předurčuje oblast, kterou je schopna monitorovat kamera zabudovaná do fotopasti. Standardní zorný úhel kamery je 45-60°, ale existují i modely se širokoúhlými objektivy - 100-140°. Zorný úhel čidel se vztahuje k dosahu detekce pohybu fotopastí. Čím širší úhel, tím větší šance, že čidlo zaregistruje pohyb a fotopast začne nahrávat daný materiál.
Konfigurace fotopastí není nijak zvlášť komplikovaný proces, ale nováček se s ní může trochu potrápit. SpyShop24 nabízí konfiguraci zařízení zakoupených na stránkách zdarma. Také nám můžete zaslat vybrané zařízení zakoupené v jiném obchodě, abychom provedli samotnou konfiguraci.
Ano, většina fotopastí spolupracuje s telefonními čísly zahraničních operátorů. Stačí příslušně nakonfigurovat GSM modul a ujistit se, že je používaná SIM karta nabitá prostředky k využití. Cena za přenos dat je podmíněna sazebníkem konkrétního mobilního operátora.
Nejoblíbenější příslušenství k fotopasti představují paměťové karty, soupravy výkonných akumulátorů a nabíječky. Volitelně lze k většině modelů dokoupit speciální kovové kryty, speciální montážní systémy nebo solární panely. Oblíbeným řešení je také balíček externích akumulátorů. Úplný seznam příslušenství k fotopastem najdete pod tímto odkazem: https://www.spyshop24.cz/prislusenstvi-280
Harmonogram nahrávek je velmi užitečná funkce, která umožňuje nastavení časových intervalů, během nichž má být fotopast aktivní a monitorovat okolí. Uživatel se může rozhodnout, v jaký čas během dne má monitorování pracovat. Příklad: pokud ke krádežím dochází v noci, bude nejlepším řešením nastavení aktivity fotopasti např. od 22 do 6 ráno.
Fotopasti jsou zařízení navržená s ohledem na monitorování okolí vzdálených míst, kde může být dosah signálu ztížený. V souvislosti s tím je přenos souborů na dálku možný, pokud si zachovávají vhodnou velikost. Videa, dokonce i po kompresi, jsou natolik velké soubory, že jejich přenos na telefon nebo e-mail není možný.
Vše záleží na sazebníku konkrétního mobilního operátora. Při výběru správné nabídky se řiďte velkým množstvím MMS a standardním datovým přenosem v balíčku (1-3 GB). Dobré řešení představují SIM karty operátorů, kteří nabízejí možnost zasílání MMS „bez limitu“.
Neexistuje jednoznačná odpověď na to, která SIM karta si povede nejlépe. Všechno závisí na individuálních preferencích a především na signálu dostupném v oblasti, kde má být fotopast instalována.
Čím dál více kamer operátorovi umožňuje ovládání na dálku s pomocí speciálních SMS příkazů. To představuje velké usnadnění, které výrazně zvyšuje ergonomii práce a vylepšuje komunikaci s fotopastí. SMS příkazem lze např. pořídit fotografii na vyžádání nebo změnit pracovní režim zařízení.
Ano. Některé fotopasti disponují možností ochrany nahrávek, které se nacházejí na paměťové kartě, s pomocí speciálního PIN kódu. Ovšem vyplatí se být v pozoru - v případě ztráty nebo zapomenutí hesla nemusí být jeho obnovení možné.